تبلیغات
کونگ فو پنجه ببر مراوه تپه (گلستان) - حقایق معبد شائولین
کونگ فو پنجه ببر مراوه تپه (گلستان)
ببر باش خشن باش اما از کنار آهوی بی پناهی به آرامی گذر کن
در شائولین چه خبر است ؟؟؟؟

آیا واقعا شائولین حقیقت دارد  !!

آیا شائولین یک افسانه است ؟؟

چه کسی شائولین را ابداع کرده است ؟؟

در جهان چند نفر هستند که در شائولین می آموزند ؟؟

محل یادگیری آنها کجاست  ؟؟

راهب کیست  ؟؟

آیا راهب قلابی هم وجود دارد ؟؟؟؟

آیا هر کسی میتواند در شائولین عضو شود  ؟؟

شائولین چند قسمت است  ؟؟

آیا در شائولین هنوز هم.....     ؟؟؟؟؟؟؟؟؟×× به ادامه مطلب مراجعه کنید ××

حقایق معبد شائولین

احتمالا تاکنون مطالب زیادی را در مورد معبد شائولین مطالعه کرده اید . ان معبد عظیم ترین افسانه ی مربوط به هنر های رزمی را پدید آورده ات . چینی ها می گویند : تمامی هنرهای رزمی دنیا زیر تابش خورشید شائولین خلق شده اند . اکثر مکاتب رزمی کره ای و ژاپنی نیز ریشه های خود را در این معبد یافته اند .

بنا بر افسانه ای یک راهب هندی بنام بودید هارما 9 سال از زندگی خویش را صرف تفکر و نگرش ب درون در غاری پشت این معبد کرده و آنگاه ذن وکونگ فو را جان بخشیده است . اکنون نیز پس از گذشت خدود 30 نسل ، هنوز راهبانی هستند که ان آموزه ها را تدریس می کنند و همچنان در معبد شائولین اقامت دارند . ایشان تشعشع انوار شائولین را دریافت کرده اند و تابحال چراغ آن را روشن نگاه داشته اند . آیا این گفته ها را باور می کنید ؟!

در عصر کنونی بساری از افرادی که به این موضوعات مشکوک هستند ، همواره نسبت به معبد شائولین انتقاد داشته و انواع شایعات و اتهامات از جمله اینکه افسانه های گفته شده در مورد این معبد کاملا خیالاتی و بی پایه و اساس است را به این معبد وارد می کنند . زمانیکه چین دچار تحولات شگرف انقلاب فرهنگی در دهه 60 میلادی شد ، معبد شائولین ویران و راهبان را وادار به کوچ کردند ، به گفتهاین منتقدین دیگر هیچ دلیلی ندارد که بپذیریم راهبان معبد شائولین امروزی وارثان واقعی همان دوران و کونگ فوی فعلی هم کونگ فوی واقعی آن دوران باشد . آنها معتقدند که محصول بجای منده فعلی تنها پرتوی حقیر از کونگ فوی شائولین واقعی است و دیگر هیچ ! شما کدام گفته را باور می کنید ؟

به اعتاد نگارنده ، معضل اصلی این تفاوت نگرشها ریشه در سوء تفاهم و تعصب داشتهو بسیاری از اشخاص بدون آنکه درباره مباحث پیچیده پیرامون معبد شائولین تحقق کنند بهتبلیغ روایات حماه ای آن می پردازند . اگر بخواهیم با صراحت سخن گفته باشیم هیچ پاسخی وجود ندارد ولی یک معبد صاحب احترام با پیشینه ای 1500 ساله شایسته ی چیزی بیش از رفا یک پاسخ ساده است بنابراین پیش از آنکه منتقدینعصر جدید ما را متقاعد نمایند ، شاید لازم باشد که با دفت بیشتری زوایای مختلف این موضوع را بررسی کنیم ، آنگاه خود می توانید در این باره تصمیم بگیرید .

حقیقت درباره راهبان قلابی شائولین

بسیاری از اشخاص توجه خود را صرفا معطوف پیش فرضهای خود ساخته ی خویش درباره ی راهبان شائولین کرده اند که بیشتر مواقع این برداشتهای کلیشه ای بر پایه ی فیلم های سینمایی استوار شده اند . بنابراین بدیهی است که این تصاویر ارائه شده غالبا کاذب هستند . طبق این روایات دروغین ، راهبان شائولین ایده آلیست های رمانتیکی هستند که تمامی انتظارات ما را از یک قهرمان شائولن برآورده می کنند : عدم وجود نیروی شر در آنها ، شکوه مردان مقدس و ظفرمندان عرصه های نبرد .

با اینکه ما امیدواریم راهبان واقعی شائولین درای چنین فضائب ارزنده ای باشند ، لیکن نکته ی اصلی این است که اکثر افراد از یاد میبرند که این راهبان نیز انسان هستند . بیشتر اشخاص فقط به پوسته ی ظاهری راهبان توجه دارند : جامعه های نارنجی ، سر های تراشیده و کونگ فوی شگرف .

تعداد اندکی از غربی ها حتی اسم این راهبان را هم می انند . هر راهب تجربه ی شخصی منحصر به فرد خود را بعنوان جزئی از حلقه ی شائولین دارا بوده و آموزه های متفاوتی را برای عرضه دارد . بنابر این باید به راهبها با ادراکی صحیح نزدیکک شد و درباره ی ایشان دچار هیچ توهمی نبود .

دو اتهام عمده به معبد شائولین زده می شود تا قلابی بودن این راهبان را اثبات کرده باشند . اول آنکه بسیاری از این راهبان شیاد بوده و دوم آنکه برخی از آنها کلاهبردار هم هستند . اتهام اول از عدم درک راهبان نشأت می گیرد . یک راهب صرفا در درجه اول عضوی از یک آئین مذهبی است ، آنها در یک صومعه زندگی کرده و از قوانین آنجا پیروی می کنند . بنابراین مادامیکه راهبی از سوی آن مکان پذیرفته شده باشد یک راب واقعی است . نکته مهم دیگر آن است که هر صومعه و یا معبدی دارای عهد و پیمانهای اخلاقی خاص خود است که پیروان آن ملزم به رعایت آنها می باشند .

معبد شئولین یک حلقه بسیار غیر معمولی است که در طول تاریخ 1500 ساله خود بسیاری از باورهای متعارف را کنار گذاشته است بطوریکه پیدایش دن بودیسم و کونگ فوی تحولات عظیمی را در آداب و مناسک آن ایجاد کرده اند . برخی از این عهد و پیمانها شاید عیر متعارف بنظر آیند ولی به هیچ عنوان آداب ، آنها را و یا اقعیت آنها را بعنوان بک راهب از اعتبار ساقط نمی کنند .

در رابطه با اینکه عده ای از راهبان کلاهبردار بوده اند ، باید متذکر شد که این امر درمام هنرهای رزمی یک معضل همیشگی بوده است . فریب دادن شخصی که دانش اندکی درباره هنرهای رزمی دارد کاری ساده است . در هر صورت حلقه شائولین بر پایه نظم بخشیدن به خویشتن استوار شده و اگر فردی دست به ادعاهای دروغین زند سرانجام روزی ماهیت وافعی اش روشن می شود . راهبان به اصول اولیه آئین بودا مبنی بر اینکه دانسته های خود را به دیگران منتقل کنند ، وفادار مانده اند . مکاتب بسیاری در دنیا از عنوان شائولین استفاده می کنند ، شاید خیلی از آنها از ظر اصل و نسب حتی ارتباطی هم با آن نداشته باشند ، لیکن از آنجا که عنوان شائولین بریشان اعتبار ایجاد می کند ، از آن استفاده می کنند . آنها می گویند از آنجا می گویند از آنجائیکه شائولین محل پیدایش هنر های رزمی است ، بنابراین تمامی رزمی کاران می توانند مدعی میراث آن باشند .

به عقیده نگارنده این ادعای میراث اشکالی نرد و هر رزمی کاری حق چنین دعایی را دارد ، اما اینکه فردی به دروغ بگوید که یک راهب شائولین بوده درحالیکه جزء آن حلقه نباشد ، بنیاد عتقادات این معبد را خدشه دار می سازد زیرا دروغ گفتن در آئین جایی ندارد . ماهیت اینگونه اشخاص در یا زود آشکار می گردد .

حقیقت درباره ی راهبان رزمی کار شائولین

شاید تعجب کنید که اگر به شما گفته شود : هر راهب شائولین یک متخصص کونگ فو است . حلقه راهبان شائولین به دو نوع متمایزی تقسیم می وند : راهبن مذهبی و راهبان رزمی کار . راهبان مذهبی توجه خود را روی تعالیم مذهبی و مطالعه آنها متمرکز می نمایند . آنها از خویشاوندان راهبان بودایی بوده و از بسیاری امور که در این مکتب منع شده است ، پرهیز می کنند . ایشان به تمرین کونگ فو می پردازند ولی مناسک مذهبی آنها محور اصلی است در حال حاضر حدود یکصد راهب مذهبی شائولین وجود دارند .

در مفابل ، راهبان رزمی کار اساسا بر روی کونگ فو متمرکز شده اند که امروز فقط 30تا 40 نفر از ایشان باقی مانده اند. نقش اصلی این راهبها آن است که یک جنگجو و ا نگهبان  باشند . تعهدات ایشان کمتر از تعهدات دیگر راهبان مذهبی بوده ولی همچنان اگیزش صحیح داشته و تلاش می کنند تا در خدمت تمام انسانهای خردمند باشند . آنها رستگاری خود را در رنجی دیگر گونه یافته اند و بجای قرائت ساتراها ، فرمهای کونگ فو را تمرین می کند . کونگ فو آداب اصلی آنها بوده و غالبا این افرادحتی در خود معبد نیز اقامت ندارند و از آنجائیکه راهبان رزمی کار گنجینه بسیار ارزشمند شائولین هستند ، میباید برای دیدار کنندگان برنامه های اعجاب انگیز انجام داده  و طور روزانه به آموزش کونگ فو مشغول اشند . ین فعالیت ها بیرون از معبد و غابا در شائولین ووشو گوان انجام می شوند که در سال 1988 ازز سوی دولت چین تاسیس شد . بسیر ا منتقدین این موضوع را دستمایه خویش قرار داده تا عنوان کنند که آموزشهای فعلی شائولین فاقد اصالت است .

درواقع احساسات ضد کمونیستی و حمایت های دولتی از ووشو گوان باعث می شود تا باور این موضوع به امری سهل و ساده تبدیل شود .

معبد شائولین دارای پیشینه ای تاریخی و طولانی برخوردار از حمایت های دولتی است که ر بیشتر دوران 1500 ساله آن شاهد می باشیم . در حقیقت امپراتور شیائوون این معب را برای راهب بزرگی بنام باتونو بنا کرد . همچنین این معبد در طول تاریخی خود تحت حمایت دو سلسله ی بزرگ تانگ و مینگ قرار داشته است ، بنابراین برپایی ووشو گوان توسط دولت کنونی چین را نیز می توان یکی از اقدامات مشابه حمایتی دانست . در واقع وجود این مکان یکی از ویژگی های بارز شائولین می اشد  .

این بنا بزرگترین مکان برای آموزش کونگ فو در سراسر جهان است که تعدادی از اساتید از جمله راهبان رزمی کار در آن ساکن می باشند . کسانیکه به این امکان می روند صرفا به دنبال یادگیری کونگ فو بوده و به آئین بودایی نمی پردازند .

حقیقت درباره ی رهبانیت شائولین

تمایز بین راهبان مذهبی و راهبان رزمی کار معبد شائولین سردرگمی زیادی را پدید آورده است. آیا راهبان شائولین گوشت می خورند و شراب می نوشند ؟  پاسخی هم مثبت و هم منفی است . برخی از شان از این موضوع پرهی نمرده و برخی دیگر پرهیز نمی کنند .

بطور کلی راهبان مذهبی از خوردن گوشت و نوشیدن شراب امساک می کنند ، حال آنکه راهبان رزمی کار هر از گاهی به یکی از این موارد یعنی خوردن گوشت مبادرت می نمایند . بنابر گفته ای راهبان  رزمی کار از این موضوع معاف ده اند تا بنوانند با قدرت بیشتری از کشور و ملت خود در برابر شیاطین و دشمنان دفاع کند . در حقیقت چنین فتوایی به گسترش و توسعه حلقه شائولین کمک شاینی نموده است . سلسله امراتور لی یکی از بزرگترین حامیان اینگونه آئین بوده و شائولین طی دوره حکومت دودمان تانگ به شکوفایی بسیای دست یافت .

حقیقت دربار ی تعدات شائولین

در آئین شائولین ، هیچکس را فراری از چرخ زمان نیست . هیچ چیز دائمی نبوده و حتی یک راهب قدرتمند شائولن نیز فانی بوده  و  روزیی خواهد مرد . راهبان می توانند حلقه ر ترک کرده و به دنبال موضوعات دیگر زندگی همچون ازدواج و تشکیل خانواده بروند ، بدیهی است که این افراد آئین خود و مهارتهای کونگ فو را حفظ نموده و احتمالا با کردار نیک خود کوشش خواهند نمود تا برای رستگاری همنوعان خویش خدمت رسانی نمایند . هر چند ممکن است که این افراد نام و عنوان رهبانی خود را حفظ کنند ، اما دیگر فارغ التحصیل معبد به شمار آمده و جزء هواداران حلقه ی شائولین تلقی می شوند .

حقیقت در باره ی اساتید کونگ فوی شائولین

به دلیل وجود افسانه های متعدد درباره راهب های شائولین ، غالب افرد از موقعیت مکانی ائولین غافل می مانند واین درحالی است که به مدت 15 قرن این راهب ها در این مکان گرد هم آمده و به کار تحقیق و تمرین پرداخته اند . این باعث شده است تا شئولین به یک غنای معنوی رسیده و در کونگ فو جاودانه بماند . استاد بزرگ لیوبائوشان مکتب تاگو شائولن را بنیاد گذاشت که یکی از معتبرترین آکادمیهای هنر های رزمی در چین است . اساتید بزرگ کونگ فو در شائولین افراد معدودی هستند که در مدارس پیرمون دهکده به امر آموزش عاقمندان مشغول بوده و کثر آنها به عنوان یک وادار ساده د آنجا حضور دارند که قطعا جزء راهب های شائولین به حساب نمی آیند . چنانچه یادگیری و تسلط یافتن بر کونفو فقط به راهب هیی ان معبد محدود می شد ، دیگر ره به سوی همه ما بسته می ماند . کونگ فوی شائولین از گنجینه های باارزش چین بوده و در دسترس هر فردی است که مایل باشد به ماهیت آن پی ببرد .

حقیقت درباره ی ووشو شائولین

ووشو به معنی هنر رزمی است و بجای کونگ فو به هنر رزمی سنتی و مدرن هر دو اطلاق می شود . در برخی از کشورها از واژه ووشو فقط به عنوان یک مفهوم که بر تکنیکها ی آکروباتیک تکیه داشته و بعد از انقلاب فرهنگی در چین رواج پیدا کرده است ، استفاده می شود . بسیاری ازمنتقدان به ووشو خرده می گیرند که بیش از حد فرم داشته وجنبه رزمی چندان موثری ندارد. در نتیجه آنها تصور می کنند که بر پا داشتن بیرق ووشو در شائولین امری نکوهیده است . آنها بر این باور نادرست هستند که دیگر هیچ آموزش سنتی در معبد شائولین ارائه نشده و بدین ترتیب اعتبار شائولین از بین رفته است . اما آنچه که باعث شده تا شائولین به چنین جایگاه رفیعی در هنر های رزمی برسد ، جذب همیشگی ایده های جدید در سیستم خود بوده است . این پیروزی آموزه های شائوین است که امکان داده تا در عین حفظ تمایت خویش ، سایر فلسفه ها را نیز در خود لحاظ کند . سنت شائولین آن است که پایبند سنت نباشید .

بطور کلی ک شاگرد شائولین چندین سال را صرف یادگیری مبانی هنر رزمی می کند . آنگاه پس از چندین سال تلاش به یادگیری مبانی هنر رزمی می کند . آنگاه پس از چندین سال تلاش به یادگیری سبک مورد نظر پرداخته و بسیاری از ایشان به فراگیری ووشو سنتی می پردازند که آنها را از راهبان پیرتر و مسن آموزش می بینند . از اینرو بقای کونگ فوی سنتی تضمین شده و هر که مایل به فراگیری آن باشد می تواند به هدف خود نائل گردد .

حقیقت درباره توریسم شائولین

امروزه از معبد شائولین سالانه حدود 2 میلیون نفر دیدن می کنند . این جمعیت کثیر توریست تاثیر شگرفی بر روی معبد شائولین دارد .  معبد شائولین مانند هر مکان مقدس دیگر ، مکان مناسبی برای به دام انداختن توریست ها توسط کلاهبرداران و شیادان می باشد و بسیاری از توریست های ساده دل به دام این شارلاتان ها می افتند . به هر حال علیرغم تلاشهای بسیار شائولین ، این معضل خارج از کنترل معبد موفقیت کلاهبرداران شود .

از نظر تاریخی ، شائولین در حدود 400 سال است که به توریست ها خدمات رسانی می کند . موضوع توریسم با این مکان مذهبی در هم آمیخته است درآمد توریسم نه تنها هزینه های حفظ و ترمیم معبد را تأمین می کند بلکه در عین حال یک تریبون مناسب برای تبلیغ آئین های شائولین است که عمر طولانی و عشق پایان ناپذیر را ترویج می نمایند .

حقیقت درباره ی منتقدین شائولین

معبد شائولین همواره در حال شکوفا کردن مجموعه ی هنر های رزمی چین بوده است . جای بسی شعف و شادمانی است که در حال حاضر این هنر ها را در اوج خود هستند . با این وجود بسیاری از منتقدان همچنان اصرار دارند که این معبد و راهبانش بهره ای از حقیقت نبرده و تلقی هستند . شاید دلیل این اتهام آن باشدکه معبد هدفی سهل و آسان برای همه مراجعه کنندگان است . آنها شناختی از راهبان شائولین و دهها هزار ساکنین این دهکده که صنعت و سبک زندگی شان بر پایه ی شهرت شکوهمند شائولین استوار است ، ندارند . این معبد در یکی از نقاط دور دست چین قرار داشته و آنها گمان می کنند که می توانند هرگونه تهمت و ناسزایی را بر آن روا داشته و آنرا خدشه دار سازند . در هر صورت زیر سؤال بردن شائولین درواقع زیر سؤال بردن کونگ فو و اژدهای خفته است که حتی ناپلئون نیز بدان توهین نکرده است .

طبق آئین شائولین مادامیکه شما پی به ماهیت و حقیقت خود نبرده اید نباید به دیگران خرده گرفته و از آنها انتقاد کنید . این اصل بنیادین شائولین بوده و باید این افراد را از انجام اینگونه اقدامات باز نگهداشت . البته راهب های شائولین از این اوضاع و احوال غافل نیستند .

در سال 1998 ، تعدادی از راهبان درباره ی منتقدین مورد نظر سنجی قرار گرفتند . یکی از راهبان ارشد اصلا از این مسئله احساس نگرانی نکرده و به آئین شائولین و کونگ فو ایمان داشته و بر این باور است که منتقدان در این زمینه دچار حرمان شده اند . ما امیدواریم که از طریق تامل و تعمق این منتقدین به انتقاد های خود نسبت به شائولین تجدید نظر کنند زیرا چنانچه گفته هایشان در مورد شائولین از روی تعصب و برداشت بد باشد ، قطعا دنیای هنر های رزمی دچار خسارتی عظیم خواهد شد . معبد شائولین مجموعه ای پیچیده است که هیچکس نمی تواند آنرا در قالبی کوچک محدود کند .   گرد آورده  .:.   محمد حاجیلی دوجی (047)

نوع مطلب : شائولین، ووشو، 
برچسب ها : شائولین، معبد شائولین، چین، ووشو، کونگ فو، کونگ فو چینی، کونگ فو ووشو چینی، رزمی، ورزش، معبد، معبد شائولین چین، راهب، بودیدا، مرتاز، ورزش رزمی، آموزش، آموزش ورزش، آموزش ورزش رزمی، رزمی کاران، حرفه ای، ورزش چینی،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 13 مرداد 1389 :: نویسنده : محمد دوجــــی
سه شنبه 7 آذر 1396 08:26 ب.ظ
سلام به نظر شما چه پلتفرمی را که می خواهید استفاده کنید؟
من قصد دارم وبلاگ خود را در آینده نزدیک بسازم اما من هستم
داشتن زمان دشواری بین BlogEngine / Wordpress / B2evolution و دروپال را انتخاب کنید.
من دلیلش این است که طرح شما به نظر می رسد متفاوت است و اکثر وبلاگ ها و من دنبال آن هستم
برای چیزی منحصر به فرد. پ.ن. متاسفم برای بودن در مورد موضوع
اما مجبور شدم بپرسم
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:04 ب.ظ
چیزی که من متوجه نمی شوم این است که در واقع چگونه شما واقعا خیلی بهتر از شما ممکن است
الان هم همینطور شما بسیار هوشمند هستید بدین ترتیب، زمانی که به آن می پردازید، به طور قابل توجهی می دانید
این موضوع، من را به من بخشید، آن را از زوایای متعددی باور دارم.
مانند زنان و مردان شگفت زده نیست، مگر آن چیزی است که باید انجام شود
با بانوی دل شکسته! مواد غذایی شما عالی است.
تمام وقت مراقبت از آن را!
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:21 ب.ظ
من تحت تأثیر قرار می گیرم، باید اعتراف کنم من به ندرت در وبلاگ قرار می گیرم که هر دو است
آموزنده و سرگرم کننده، و اجازه دهید به شما بگویم، شما ناخن بر روی
سر. مشکل این است که مردان و زنان کافی در مورد هوشمندانه صحبت نمی کنند.

من خیلی خوشحالم که این را در مورد شکار من برای چیزی در مورد این پیدا کردم.
شنبه 25 شهریور 1396 02:27 ق.ظ
My partner and I absolutely love your blog and find many of your post's to be
precisely what I'm looking for. Does one offer guest writers to write content for yourself?

I wouldn't mind publishing a post or elaborating on some
of the subjects you write about here. Again, awesome website!
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 10:31 ب.ظ
My partner and I stumbled over here coming from a different page and thought
I may as well check things out. I like what I see so now i
am following you. Look forward to looking at your web page again.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 03:45 ق.ظ
You should take part in a contest for one of the best blogs online.

I am going to highly recommend this site!
یکشنبه 7 آذر 1389 04:13 ب.ظ
عالی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


کسی که به تمرینات بدنی می‌پردازد به هیچ دارویی نیاز ندارد، درمان او در جنبش و حرکت است.

مدیر وبلاگ : محمد دوجــــی
صفحات جانبی
نظرسنجی
چه سبکی را دوست دارید و از دیگر سبک ها برتر است ؟؟ ؟؟ ؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی